4 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Strażaka z okazji tego święta przedszkolaki odwiedziły dzisiaj remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Albigowej. Strażacy zaprezentowali dzieciom wóz strażacki kombinezony i hełmy oraz zorganizowali pokaz przeprowadzenia pierwszej pomocy Cały dzisiejszy dzień został poświęcony tematyce pracy strażaków oraz ich roli w udzielaniu pomocy dla ludzkiego życia i mienia. Głównym celem zajęć było zapoznanie dzieci z zawodem strażaka, budowanie zaufania do osób wykonujących ten zawód, przekazanie informacji na temat zasad bezpieczeństwa oraz sposobów zachowania się w różnych sytuacjach.
Jak zawsze początkiem maja obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Flagi Polskiej i Konstytucji 3 Maja. Święta te były okazją do rozmów o patriotyźmie, symbolach narodowych oraz znaczeniu ojczyzny w naszym życiu. Z tej okazji przedszkolaki wraz z Paniami wyruszyły w uroczysty przemarsz z flagami, którego głównym celem było upamiętnienie rocznicy uchwalenia konstytucji, ale także rozwijanie poczucia przynależności narodowej u naszych małych Patriotów. W tych ważnych dniach przedszkolaki recytowały wiersze i śpiewały piosenki o naszej ojczyźnie. Z wielką powagą przyjmując postawę " na baczność" odśpiewały Hymn Polski " Mazurek Dąbrowskiego" Wszyscy przeżyli lekcje patriotyzmu i miłości do kraju ojczystego, która na długo pozostanie w pamięci naszych " Małych Polaków".
23 kwietnia nasze przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Książki. Z tej okazji młodsze grupy odwiedziły bibliotekę szkolną, w której Pani Beata przeczytała bajkę „Maks nie rozmawia z obcymi”, pokazała nam najstarszą księgę w szkolnym księgozbiorze oraz czytające pióro Oddziały zerowe udały się na zajęcia tematyczne do Biblioteki Publicznej, przygotowane przez Panią Bogusię, dzięki której mogły poznać różne rodzaje książek oraz sztukę kaligrafii.
Zwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi było rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego, w którym udział wzięły wszystkie dzieci wraz z wychowawcami grup. Celem konkursu było podnoszenie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie właściwych postaw związanych z ochroną środowiska wśród najmłodszych. Zadaniem przedszkolaków było wykonanie „ekozwierzaka” przy użyciu materiałów wtórnych. Powstały w ten sposób przestrzenne, niezwykle fantazyjne zwierzaki. W pracach plastyczno-technicznych wykorzystano wszystko to, co jest już nam niepotrzebne lub jest wyrzucane. Nie zabrakło więc takich materiałów jak butelki , nakrętki, opakowania tekturowe, puszki , słomki , płyty CD czy gazety
Pan Dyrektor wręczył dyplomy i nagrody za kolejno zdobyte miejsca:
Wyróżnienie otrzymały:
Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy kreatywności i zaangażowania!
Podczas obchodów Dnia Ziemi przedszkolaki zastanawiały się co dobrego możemy zrobić dla naszej planety? W tym dniu dzieci poznawały zasady, których należy przestrzegać, aby chronić środowisko naturalne, uczyły się poprawnego segregowania śmieci, wykonywały prace plastyczne oraz poznały trudne słowo recykling Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz ochrony naszej planety oraz rozbudzenie w dzieciach potrzeby dbania o naturę
18 kwietnia w Zespole Szkolno -Przedszkolnym w Kraczkowej odbył się XIX Gminny konkurs recytatorski pt. „Zwierzęta bohaterami wierszy dla dzieci”. Celem konkursu była popularyzacja wśród dzieci utworów literackich i kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego. Jury przyznało nagrody reprezentantom z Albigowej w dwóch kategoriach wiekowych:
3-4 latki:
III miejsce Antoni Bytnar
5-6 latki:
I miejsce Marcel Bartman
Wyróżnienie:
Felicja Falger
Mikołaj Furman
Każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział w konkursie, a osoby wyróżnione nagrody i upominki. Organizatorzy zadbali również o słodki poczęstunek. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów recytatorskich!
W dniu 16 kwietnia przedszkolaki wybrały się na musical pt. „ Alicja w Krainie czarów” do Miejskiego Domu Kultury w Przeworsku. Spektakl, który mieliśmy okazję zobaczyć to przepiękna opowieść, która rozwija wyobraźnię i wzbudza wiele emocji. Inspiruje i dodaje odwagi, żeby kroczyć przez życie pewnie oraz zawsze walczyć i nie poddawać się nawet, gdy nadzieja jest nikła. Ogromnym atutem widowiska były zachwycające i unikatowe przestrzennie rozbudowane kostiumy podkreślające nastrój scen. Dodatkowo imponujące i inspirujące piosenki z poruszającym podkładem muzycznym kilkudziesięciu instrumentów orkiestry symfonicznej skorelowanym z iluminacjami świetlnymi wprowadzili nas w magiczną opowieść, a fabuła skłoniła do refleksji i przemyśleń.
Wszyscy z utęsknieniem wyczekujemy słonecznych dni gorącego lata, a lato kojarzy nam się z podróżami . Śladami wielkich odkrywców Krzysztofa Kolumba, Vasco da Gamy i Ferdynanda Magellana, zainspirowani powieścią Julisza Verne'a (W 80 dni dookoła świata) pakujemy i wyruszamy szukać przygód i drogi morskiej do Indii . Jednak zanim tam dotrzemy odwiedzimy różne kontynenty. Udamy się na czarny ląd. Trafimy na dziki zachód. Odwiedzimy Meksyk i Argentynę . Opływając przylądek Horn zawitamy do Korei Południowej . Aż w końcu dotrzemy do Indii. Podczas muzycznej podróży zobaczyliśmy, że świat nie jest wcale duży. Jest za to bardzo bogaty w muzykę , śpiew , instrumenty , taniec oraz wspaniałe kolorowe stroje . Dziękujemy muzykom z Filharmonii w Rzeszowie za wspaniałą podróż do okola świata ! Ahoj przygodo!
11 kwietnia szkoła muzyczna YAMAHA zagrała koncert muzyki na żywo podczas, którego dzieci poznały instrumenty dęte blaszane, między innymi: puzon suwakowy, puzon wentylowy, tuba, suzafon, walturia, helikon Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały wydobywającego się z nich dźwięku i zachwycały się ich wyglądem. Panowie w bardzo ciekawy i dowcipny sposób przekazywali wiedzę.
W drugim tygodniu kwietnia rozmawialiśmy na temat zwierząt mieszkających w gospodarstwie wiejskim. Uczyliśmy się nazdywać te zwierzęta i ich młode oraz nazywać pomieszczenia, w których mieszkają. Odkrywaliśmy ich zwyczaje i ulubione pokarmy . Dowiedzieliśmy się, które zwierzęta wykluwają się z jajek . Przy okazji poznaliśmy budowę jajka. Rozmawialiśmy na temat nabiału oraz jego przetworów – serów, jogurtw, kefirów . Odwiedziliśmy gospodarstwa: Pana Sołtysa Aleksandra Kisały oraz Pana Eugeniusza Hnatko, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć różne maszyny rolnicze i zwierzęta , za co serdecznie dziękujemy! Udało nam się również zasiać rzeżuchę i obserwować jej wzrost.
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych W ramach obchodów tego święta dzieci z oddziałów zerowych wzieły udział w aktywnościach, które miały na celu zwrócenie uwagi na potrzeby osób z autyzmem oraz budowanie w dzieciach otwartości na różnice między ludźmi.
W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko , co było wyrazem naszej solidarności z osobami z zaburzeniem ze spektrum autyzmu i ich rodzinami.
Drodzy Rodzice! Zachęcam także do przeczytania dzieciom bajki Joanny M. Chmielewskiej pt. Czarodziejka „Bajki bez barier” cz. II AUTYZM oraz do krótkiej refleksji na temat jej treści. Bajka jest dostępna w linku poniżej:
Przedszkolaki w Albigowej wielki tydzień rozpoczęły od poznania wielkanocnych tradycji. 🥚🐣🐰 Grupy zerowe upiekły pyszne babeczki wielkanocne, a następnie wszystkie grupy przygotowały koszyczek ze święconką 🧺 i poznały symbolikę umieszczonych w nim pokarmów. 🥖🥚🐏Wykonaliśmy również pracę plastyczną pt. „Kolorowa pisanka” i złożyliśmy sobie na wzajem świąteczne życzenia. Dzieci wzięły udział w grze terenowej i odnalazły jajka 🥚, a w nich słodką niespodziankę. Wzięliśmy również udział w warsztatach wielkanocnych przygotowanych przez Panią Jadwigę Stropek pt. „Pisanki - kraszanki”, za które serdecznie dziękujemy! 🐣
Dzieci z przedszkola w Albigowej przywitały wiosnę poezją. Z tej okazji odbył się konkurs recytatorski pt. „Wiosna w poezji”, w którym wzięło udział aż 36 dzieci. Celem konkursu było poznanie i odkrywanie utworów poetyckich, szerzenie piękna żywego słowa, zachęcanie do prezentacji zdolności w trakcie występów scenicznych. Wszyscy uczestnicy doskonale poradzili sobie z tematem konkursu - wspaniale deklamowali swoje wiersze. Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami oraz nagrodami.
Konkurs został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach wiekowych 3 i 4 latki oraz 5 i 6 latki.
Oto lista laureatów:
I miejsce Antoś Bytnar
II miejsce Maja Cyran
III miejsce Zuzia Kuźniar
I miejsce Rita Chabaj
II miejsce Marcel Bartman
III miejsce Zuzia Kopeć
Dyplomy za udział w konkusie otrzymali:
Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom za udział w konkursie oraz kierujemy podziękowania dla Rodziców za pomoc i wsparcie dzieciom w odkrywaniu wiosennej poezji.
Od dzisiaj (15.03.2024 r.) można podziwiać kiermasz sztuki i rękodzieła „Wielkanocne tradycje” w Ośrodku Kultury w Albigowej. Dzieci z wszystkich grupy przedszkolnych wraz ze swoimi wychowawcami wykonały wielkanocne ozdoby, które można obejrzeć na wystawie. Każda grupa wykazała się kreatywnością, inwencją twórczą oraz starannością wykonania prac. I tak powstały kolorowe pisanki wesołe kurczaki , zajączki , baranki oraz wiosenne stroiki i wielkanocne palmy. Kiermasz trwa do 17 marca 2024 r., a wystawę można oglądać codziennie w godzinach 9:00-17:00 w sali widowiskowej w Ośrodku Kultury w Albigowej.
Serdecznie zapraszamy!
Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Z tej okazji dzisiaj odbyły się kolejne warsztaty z robienia palm wielkanocnych. Dzieci z najmłodszej grupy „Zajączki” wraz z rodzicami wykazały się wielką inwencją twórczą i wykonały piękne, kolorowe palmy wielkanocne. Na zajęciach panowała miła i radosna atmosfera. Wykonane na zajęciach palmy uczestnicy zabrali ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową. Dziękujemy rodzicom, że pomimo wielu obowiązków licznie przybyli do przedszkola, by towarzyszyć w tych dniach swoim pociechom. Podczas warsztatów wielkanocnych mieli oni możliwość obserwowania swoich dzieci podczas zajęć, ich aktywności, koncentracji uwagi oraz zasobu wiadomości i umiejętności. Do zobaczenia na kolejnych zajęciach!
Z obchodami świąt Wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych. Do dzisiaj istnieje piękny zwyczaj robienia i święcenia palm wielkanocnych.
13 marca 2024 r. rodzice i dzieci z grupy „Liski” wzięły udział w warsztatach wiosennych pt.”Palma wielkanocna”. Zajęcia otworzyły zabawy ruchowe , następnie rodzice i dzieci wspólnie wykonali papierowe palmy wielkanocne, które zabrali ze soba do domów. Wszystkie palmy wyszły cudownie, a nam było bardzo miło patrzeć na tak radosną, zorganizowaną i pracującą grupę.
Nasze przedszkole przywiązuje ogromną wagę do kultywowania rodzimych zwyczajów.
Z tego też powodu 12 marca przedszkolaki z grupy „Misie” wzięły udział w warsztatach robienia palm wielkanocnych . Celem zajęć było przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, rozwijanie poczucia estetyki i rozbudzanie wyobraźni.
Podczas warsztatów dzieci poznały tradycje robienia palmy, jej wygląd i symbolikę. Następnie, z wielkim zapałem oraz z pomocą Pani Renaty Balawejder i Pani Marii Reizer przedszkolaki wykonały piękne, kolorowe palmy wielkanocne. Do ich wykonania użyły wcześniej przyniesiony materiał taki jak gałązki traw, bukszpan, wierzbowe bazie, kłosy zbóż i ziół, kolorowe wstążki i kwiaty z bibuły. Na warsztatach panowała miła i radosna atmosfera.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za serdeczną, miłą atmosferę, która wprowadziła nas w przedświąteczny nastrój!