Publiczne Przedszkole w Albigowej zachwyca swoją wszechstronną działalnością i aktywnością. Już tradycją stało się to, że przed końcem roku szkolnego rodzice przygotowują spektakl dla swoich ukochanych dzieci. I tym razem nie było inaczej. 21 czerwca 2017 już od rana na przedszkolaków czekało moc atrakcji. Najpierw na podwórku pojawiły się dwa konie, Lorka i Wiliana z Hodowli Koni Huculskich „Z Przedniej Łąki”. Dzieciaki miały możliwość przejechania się na nich, niektóre maluchy po raz pierwszy z bliska widziały te zwierzęta. Potem starszaki odwiedziły Szkołę Podstawową w Albigowej, ponieważ już od września to właśnie tam będą uczęszczały. Na koniec dnia wszystkie grupy udały się do Ośrodka Kultury w Albigowej, gdzie czekała na nich kolejna niespodzianka.
Na scenie pojawili się aktorzy, którymi okazali się ich mamusie i tatusiowie. Scenariusz przedstawienia opierał się na wierszach Rzepka Juliana Tuwima i Kaczka dziwaczka Jana Brzechwy. Z ogromnym zaangażowaniem, pomysłowością i poświęceniem rodziców i nauczycieli zostały przygotowane scenografia oraz kostiumy. Mali widzowie bez trudu rozpoznali nie tylko ogród, w którym Dziadek zasadził Rzepkę, ale także liczne grono pomocników próbujących wyciągnąć warzywo z grządki. Byli to kolejno staruszka Babcia, wysportowany Wnuczek, cały w łatki Piesek, milutka Kotka, wesoła Kurka, posłuszna Gąska, piękny Bociek, skacząca zielona Żabka i czarna Kawka. Równie obrazowo została przedstawiona wędrówka Kaczki Dziwaczki, która w towarzystwie innych Kaczek i Gąski odwiedziła kolejno: Fryzjerkę, Aptekarkę, Listonosza, Praczkę, a na końcu została „złapana” i upieczona przez Kucharza. Rodzice „weszli” w swoje role z niezwykłą swobodą i śmiało oraz z ogromnym kunsztem aktorskim odegrali swoje postacie. Znane piosenki i układy taneczne wplecione w spektakl dodały uroku całemu przedsięwzięciu, a dzieciaki z łatwością mogły się włączyć w przedstawienie. Spektakl był wspaniałą zabawą, ale też formą nauki. Wspólnymi siłami można pokonać wszelkie przeciwności, a przyjaciele pomogą w każdej sytuacji. Trud i ciężka praca aktorów – rodziców włożona w przygotowanie została nagrodzona gromkimi brawami publiczności. Niejedna łza wzruszenia pojawiła się na policzku, radość i uśmiech nie schodził z twarzy dzieci. Tym bardziej, że po udanym występie „bajkowe postacie” zaprosiły przedszkolaków na smaczne lodowe desery. Mamy nadzieję, że zapał pomysłodawczyń teatralnych zmagań i jednocześnie autorek scenariusza Pani Elżbiety Bytnar, Pani Marii Wojtyny i Pani Dyrektor Anny Fajger nie osłabnie i w przyszłym roku znowu na deskach albigowskiego Ośrodka Kultury pojawią się chętni do aktorskich wystąpień rodzice.
Obsada: „Rzepka”: Narrator: Katarzyna Sobek, Rzepka Mała: Emilia Korczak, Rzepka Duża: Maria Wojtyna, Dziadek: Witold Reizer, Babcia: Alicja Szczepańska, Wnuczek: Artur Korczak, Piesek: Magdalena Korczak, Kicia: Anna Wanowicz, Kurka: Agnieszka Szewczyk, Gąska: Dorota Trojniar, Bociek: Milena Musz, Żabka: Joanna Reizer, Kawka: Małgorzata Kluz.
„Kaczka Dziwaczka”: Narrator: Katarzyna Sobek, Kaczka Dziwaczka: Anna Cwynar, Kaczki: Magdalena Falger, Iwona Michno, Bernadeta Pysz, Justyna Witowska, Maria Wojtyna, Gęś: Małgorzata Grad, Fryzjer: Ewa Witowska, Klientka: Dorota Podolec, Aptekarka: Jolanta Borcz, Praczka: Magdalena Tajchman, Listonosz: Sławomir Kuźniar, Kucharz: Jakub Reizer.
Zacne było przedstawienie gdzie artystów grało wielu
Ciężko ich naprawdę zliczyć lecz posłuchaj przyjacielu.
Była Rzepka, rześka, krzepka na którą się zasadzili,
Zbiór przyjaciół, każdy inny ramię w ramię moi mili.
Był tam Dziadek, Wnuczek, Babcia był tez Piesek z piękną Kicią,
Kurka, Gąska nawet Bocian żabka z Kawką pełna życia.
Poszło by im pewnie szybciej gdyby Kaczkę poprosili
Fryzjer pomógł by z pewnością z aptekarką moi mili.
Praczka silna to kobieta oraz kaczek całe stadko
Z listonoszem i kucharzem wyciągnęli by to gładko.
Nie ma jednak co tu gdybać co by było gdyby było
Dzięki waszej super pracy wszystko pięknie się odbyło
Dziękujemy wszystkim razem i każdemu tez z osobna
Do Waszej wspaniałej ekipy żadna inna niepodobna.
T.F.
Tegoroczna edycja Łańcuckiej Piątki odbyła się 17 czerwca. Organizowana była w ramach przygotowań treningowych z udziałem profesjonalnego trenera Michała Gąsiorowskiego. Bieganie to wielka przygoda, do której serdecznie zapraszał jeden z organizatorów imprezy Łukasz Kuźniar. W Łańcuckiej 5 wzięło udział około 170 uczestników i prawie setka dzieci które uczestniczyły w biegach na krótkich dystansach. W tej sportowej imprezie uczestniczył nasz kolega z przedszkola Michał Wojtyna, który zajął II miejsce w kategorii przedszkola. Serdecznie mu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Jesteśmy z niego bardzo dumni.
„To Wy pierwsi uczyliście mnie miłości…” tak dzieci wyrażały wdzięczność Kochanym Rodzicom z okazji Ich święta. W dniu 13 czerwca 2017 r. odbyła się uroczystość Dnia Mamy i Taty. Jest to szczególne wydarzenie, któremu towarzyszą niesamowite emocje: uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą oglądali część artystyczną: słuchali życzeń, wierszy i piosenek, oglądali tańce. Następnie dzieci odśpiewały „Sto lat” i wręczyły Kochanym Rodzicom prezenty: były to kwiaty i własnoręcznie wykonane laurki. Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani słodkimi ciasteczkami.
7 czerwca 2017r. w naszym przedszkolu odbyła się kolejna audycja muzyczna organizowana przez Szkołę Muzyczną „Yamaha”. Tym razem zaproszony aktor Paweł Gładyś wprowadził dzieci w świat teatru lalki. Przedszkolaki poznały różne lalki teatralne: pacynkę mimiczną Czesia, kukiełkę oraz marionetkę. Spotkanie poszerzyło wiedzę o teatrze i zafundowało świetną zabawę wszystkim uczestnikom. Dzieci mogły też próbować swoich umiejętności na scenie. Jak zawsze podczas audycji panowała wesoła i swobodna atmosfera.
W dniu 8 czerwca do naszego przedszkola po raz kolejny zawitał Teatr „Skrzat” z Krakowa z przedstawieniem „Zaczarowane źródełko”. Przedszkolaki poznały Jacusia, który chciał zdobyć wodę z zaczarowanego źródełka dla chorej mamy. W czasie wędrówki chłopiec przeżywał ciekawe przygody spotykając na swojej drodze wiele niezwykłych postaci – wróżkę, duszka leśnego, czarownicę oraz leśnego zbója. Emocje udzieliły się wszystkim oglądającym. Były momenty nie tylko strachu, ale i uśmiechu na twarzy. Nasze przedszkolaki na przemian z zapartym tchem lub okrzykami radości śledziły akcję przedstawienia, mając okazję aktywnie w nim uczestniczyć.
„Myślę, że tym, co czyniło nasze dzieciństwo szczęśliwym, były dwie rzeczy – wolność i poczucie bezpieczeństwa” – Astrid Lindgren. 1 czerwca w Dniu Dziecka wyjeżdżamy na długo oczekiwaną wycieczkę do Janowca. Po długiej podroży w pobliżu Janowca nad Wisłą, wśród łąk, lasów i lessowych wąwozów, odkrywamy niezwykłe miejsce – Magiczne Ogrody. Jest to pierwszy w Polsce rodzinny park sensoryczny, zbudowany w oparciu o oryginalną historię, opowiadającą o walce dobra ze złem. Poznając losy magów – Zorana i Araga – poznajemy świat wartości i emocji. Uwrażliwiamy się na piękno przyrody, odkrywamy jej moc i znaczenie. Na powierzchni kilku hektarów urządzono wspaniały park ze starannie zaprojektowaną zielenią, kwiatami, krzewami, drzewami, strumykami i wodospadami. Spacerując malowniczymi alejkami docieramy do kolejnych atrakcji – krain tematycznych. Możemy zatem odwiedzić dom czarodzieja, zobaczyć gigantyczne marchewki na Marchewkowym Polu, spotkać dziwaczne stwory, jak Robanki, Bulwiaki, Mordole, Krasnoludy, Magiczne Ptaki czy Wróżki Smużki. Poznać Smocze Gniazdo i Gród Krasnoludów. W każdej z krain czekają na nas animatorzy, którzy opisują daną krainę i prowadzą zabawy czy gry ruchowe. Najlepszym przykładem jest Wodny Świat gdzie można przeprowadzić eksperymenty z wodą. Są tu też miejsca do odpoczynku, ławeczki, łąki, place zabaw, restauracja i kawiarnia oraz sklep z pamiątkami i wiele innych atrakcji. Była to niesamowita podróż, która pobudziła naszą wyobraźnię i ciekawość świata. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy umożliwili nam podróż ku niezwykłej przygodzie.
26 maja do naszego przedszkola przyjechali artyści cyrkowi pan Czesław i pani Natasza z Ukrainy. Pan Czesław bawił dzieci wcielając się w rolę klauna a pani Natasza wykonywała ćwiczenia zręcznościowe z obręczami, piłeczkami i maczugami. Wspaniale obydwoje wykonywali sztuczki magiczne. Największą radość sprawił jednak dzieciom wyczarowany z doniczki królik. Każdy mógł dotknąć jego puszystej sierści. Na zakończenie pan Czesław pokazał sztuczkę połykania ognia i leżenia na szkle. Oczywiście dzieciom nie polecał aby go naśladować, objaśnił, że wykonywanie tych ćwiczeń wymaga wielu ćwiczeń w Szkole Cyrkowej. Przedszkolaki były pod dużym wrażeniem występujących artystów cyrkowych.
23 maja przedszkolaki z grupy „Krasnale” odwiedziły przydomowy ogród państwa Zofii i Eugeniusza Mroczków. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała spacerowaniu, tym bardziej, że ogrody wiosną wyglądają najpiękniej. Dzieci podziwiały różnorodne krzewy i kwiaty, z zainteresowaniem przyglądały się fontannie i kręcącemu się wiatrakowi. W otoczeniu ogrodowych krasnali, żab i bocianów czuły się jak w bajce.
18 maj to dzień w którym przedszkolaki odwiedzają Bibliotekę Publiczną w Albigowej. Pani bibliotekarka w bardzo przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Szczególnie zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i wyrażały swoje opinie. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także jak należy dbać o nie.
W czasie pobytu, dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły. Na zakończenie spotkania pani przeczytała im wybraną bajeczkę. W ramach podziękowania, każda grupa wręczyła pani Jadzi pamiątkowy upominek, a dzieci w zamian otrzymały słodkie cukierki.
17 maja wyjeżdżamy do Rzeszowa do Kolorowego Świata – sali zabaw. Przez dwie godziny wspólnie dajemy upust naszej energii. Są tu liczne atrakcje. Głównymi są: duża cztero – poziomowa konstrukcja z dwoma kładkami, liczne tory przeszkód, labirynty, zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, trampoliny, armatki pneumatyczne, wspinaczka oraz dmuchańce do zjeżdżania i skakania. Jest strefa dla malucha – posiada ona mięciutką podłogę z duża ilością zabawek. Czujemy się w Kolorowym Świecie jak w naszym przedszkolu, nic tu nie jest nam obce.
15 maja odwiedzają nas aktorzy Teatru „Bazyl” z przedstawieniem „Kosmiczne przygody”. Mogliśmy oglądać przygody dwóch ufoludków, które przyleciały na Ziemię ponieważ ich planeta była brudna i zanieczyszczona przez innego stworka. Niestety razem z nimi przyleciał ten osobnik i chciał zaśmiecić naszą planetę. Na szczęście naszym przyjaciołom z kosmosu oraz ich pomocnikom czyli przedszkolakom udało się uratować Ziemię przed tym nieszczęściem.
14 maja w piękny słoneczny, niedzielny dzień odbył się w Ośrodku Kultury w Albigowej Koncert Wiosenny w wykonaniu dzieci z całego przedszkola na którym rodzice zbierali datki na wycieczkę do „Magicznych Ogrodów”. Każdy chętny mógł przyjść i podziwiać umiejętności aktorskie przedszkolaków, a było co. Jako pierwsi na scenie prezentowały się dzieci najmłodsze. „Krasnale” przebrały się za owady majowej łąki. Następnie dzieci z grupy „Zajączki” zamieniły się w leśne duszki i sprzątały świat. „Wiewiórki” poprzez swój występ pokazały uroki wiosny. Natomiast dzieci z grupy „Misie” wystąpiły z tańcami do piosenek; „Pomidorek” i „Dziwna chatka”. Rozśmieszały publiczność krótkimi skeczami i promowały zdrowy styl życia. Zakończenie koncertu było na ludowo: piosenka „Czerwone jabłuszko” i układ tańców rzeszowskich zachwyciły wszystkich widzów. Za swoje umiejętności aktorskie przedszkolaki otrzymywały gromkie brawa. Dziękujemy wszystkim uczestnikom koncertu, bo to dzięki nim będziemy mogły wyjechać na niezapomnianą wycieczkę do Janowca.
To kolejna edycja konkursu plastycznego „Czyste powietrze wokół nas” organizowanego przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Łańcucie. Honorowy patronat nad nim objął Burmistrz Miasta Łańcuta oraz Wójtowie 5 Gmin Powiatu Łańcuckiego. Celem konkursy było promowanie wśród dzieci postawy odpowiedzialności za własne zdrowie. Z naszego przedszkola udział wzięło czworo dzieci: Marysia Panek, Oliwia Wanowicz, Kacper Jastrzębski i Emilka Kuźniar. Wyróżnienie otrzymała Oliwka, której bardzo gratulujemy.
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. My także postanowiliśmy jak co roku uczcić nasze barwy ojczyste. Po całym tygodniu zajęć poświęconych poznawaniu naszych symboli narodowych i najważniejszych miejsc w Polsce, zorganizowaliśmy skromne obchody tego święta. 5 maja przedszkolaki w czasie okolicznościowego spotkania miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to jak symbole narodowe szanować. Aby uczcić ten wyjątkowy dzień dzieci przygotowały krótką prezentację. W programie znalazły się wiersze, znane piosenki oraz uroczyście został odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego z zachowaniem należytej powagi i postawy. Na zakończenie dzieci wykonały wspólne pamiątkowe zdjęcia z chorągiewkami.
W piątek 28 kwietnia gościliśmy aktorów z Teatru „Eden” z Wieliczki ze spektaklem pt. „Zagubiona owieczka”. Aktorzy opowiedzieli nam w bardzo barwny i interesujący sposób przypowieść ewangeliczną. W przedstawieniu podziwialiśmy pasterza Dawida, który miał sto owiec. Niestety jedna z nich najmniejsza Elunia – zaginęła, ponieważ brat pasterza Wojtek nie wywiązał się ze swoich obowiązków. Pasterz Dawid wyruszył do lasu na poszukiwanie swojej podopiecznej. Wędrując po ciemnym lesie spotkał drwala i starego leśniczego, dzięki ich radom odnalazł owieczkę w wysokich górach. Wojtek przeprosił brata i obiecał poprawę swojego zachowania. Widzowie podziwiali doskonałą grę aktorów, piękne, malowane ręcznie plansze krajobrazowe, dobrane stroje oraz oprawę muzyczną. Dziękujemy za piękną biblijną historię, za radość ze wspólnego spotkania i mądrość jaką uczył nas pasterz – Dobry Pasterz.
22 i 23 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu Eko – Wprawki – Zabawki, organizowanego przez oddział Fantazji w Millenium Hall w Rzeszowie. Była to trzecia edycja dla dzieci na wykonanie ekologicznych zabawek. Zasada była jedna – wszystko wykonane miało być z odpadów nadających się do recyklingu. W konkursie tym dzieci z grupy „Misie” wraz ze swoimi opiekunami wykonały „Baletnice” jako praca zespołowa jak również było sześć prac indywidualnych. Nasze prace zostały zaprezentowane na wystawie „Mali ekolodzy – wielka sprawa” podczas eventu „Dzień Ziemi”. Otrzymaliśmy dwa wyróżnienia: za pracę zespołową i Ola Cwynar za indywidualną. Jesteśmy dumni!!!
12 kwietnia odwiedzają nas nauczyciele Szkoły Muzycznej Yamaha. Tematem spotkania są polskie tańce ludowe i narodowe. Mamy okazję poznać Taniec Polonez krótki układ taneczny oraz jego strój: kontusz – strój szlachecki. W dalszej części przedszkolaki obejrzały: strój góralski: parzenice – hafty; krakowski: spódnica z czerwonymi frędzlami; łowiecki: zapaska na sukience i chusta w kwiaty; rzeszowski: gorset, korale, spódnica, kabatki. Dzieci uczyły się kroków tańca Polka.
Obfitych łask i błogosławieństw
od Chrystusa Zmartwychwstałego
oraz pełnych pokoju Świąt Wielkanocnych
z radosnym Alleluja życzą:
dyrektor, nauczyciele,
pracownicy oraz dzieci
z Przedszkola Publicznego w Albigowej.
31 marca odwiedzamy wystawę w Ośrodku Kultury „Wielkanocne tradycje”. Są na niej ozdoby związane z Wielkanocą prezentowane przez różnych wystawców. Podziwiamy również prace wykonane przez naszych kolegów i koleżanki z przedszkola. Dumni jesteśmy również z naszych ozdób, które rozchodzą się jak „świeże bułeczki”, zebrany dochód przeznaczymy na stroje.
W dniu 31 marca dzieci z naszego przedszkola z grupy „Misie” po raz pierwszy prezentowały swoje umiejętności taneczne na VIII Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego „Garniec” Łańcut 2017, w łańcuckiej hali MOSiR. Konkurs organizowany był przez Miejski Dom Kultury w Łańcucie i Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Łańcut”. Celem imprezy było: konfrontacja artystycznych dokonań dziecięcych i młodzieżowych zespołów tańca ludowego, stworzenie możliwości wymiany doświadczeń dotyczących pracy z zespołami tańca ludowego i inspiracji w kierunku poszukiwań repertuarowych, ochrona tradycji regionu oraz budowanie poczucia identyfikacji regionalnej, upowszechnianie polskich tańców narodowych i regionalnego folkloru, upowszechnianie folkloru innych narodów oraz promowanie twórczości wokalnej, muzycznej i tanecznej. Przedszkolaki zaprezentowały układ „Ludowe tańce rzeszowskie”. Za swój pierwszy występ otrzymały wyróżnienie. Trzeba jednak pamiętać, że rywalizowały one z profesjonalnymi zespołami prowadzonymi przez zawodowych choreografów. Nasze starszaki otrzymały dyplom uczestnictwa, dyplom wyróżnienia, maskotkę – Myszka Miki i pamiątkowy Garniec wypełniony po brzegi lizakami, który jest symbolem tego konkursu. Gratulujemy im sukcesu i jesteśmy z nich dumni.