Informacje organizacyjne

  • Teatrzyk "Rodzice - Dzieciom"

    Teatrzyk "Rodzice - Dzieciom"

    Publiczne Przedszkole w Albigowej zachwyca swoją wszechstronną działalnością i aktywnością. Już tradycją stało się to, że przed końcem roku szkolnego rodzice przygotowują  spektakl dla swoich ukochanych dzieci. I tym razem nie było inaczej. 21 czerwca 2017 już od rana na przedszkolaków czekało moc atrakcji. Najpierw na podwórku pojawiły się dwa konie, Lorka i Wiliana z Hodowli Koni Huculskich „Z Przedniej Łąki”. Dzieciaki miały możliwość  przejechania się na nich, niektóre maluchy po raz pierwszy z bliska widziały te zwierzęta. Potem starszaki odwiedziły Szkołę Podstawową w Albigowej, ponieważ już od września to właśnie tam będą uczęszczały. Na koniec dnia wszystkie grupy udały się do Ośrodka Kultury w Albigowej, gdzie czekała na nich kolejna niespodzianka.

    Na scenie pojawili się aktorzy, którymi okazali się ich mamusie i tatusiowie. Scenariusz przedstawienia opierał się na wierszach Rzepka Juliana Tuwima i Kaczka dziwaczka Jana Brzechwy. Z ogromnym zaangażowaniem, pomysłowością i poświęceniem rodziców i nauczycieli zostały przygotowane scenografia oraz kostiumy. Mali widzowie bez trudu rozpoznali nie tylko ogród, w którym Dziadek zasadził Rzepkę, ale także liczne grono pomocników próbujących wyciągnąć warzywo z grządki. Byli to kolejno staruszka Babcia, wysportowany Wnuczek, cały w łatki Piesek, milutka Kotka, wesoła Kurka, posłuszna Gąska, piękny Bociek, skacząca zielona Żabka i czarna Kawka. Równie obrazowo została przedstawiona wędrówka Kaczki Dziwaczki, która w towarzystwie innych Kaczek i Gąski odwiedziła kolejno: Fryzjerkę, Aptekarkę, Listonosza, Praczkę, a na końcu została „złapana” i upieczona przez Kucharza. Rodzice „weszli” w swoje role z niezwykłą swobodą i śmiało oraz z ogromnym kunsztem aktorskim odegrali swoje postacie. Znane piosenki i układy taneczne wplecione w spektakl dodały uroku całemu przedsięwzięciu, a dzieciaki z łatwością mogły się włączyć w przedstawienie. Spektakl był wspaniałą zabawą, ale też formą nauki. Wspólnymi siłami można pokonać wszelkie przeciwności, a przyjaciele pomogą w każdej sytuacji. Trud i ciężka praca aktorów – rodziców włożona w przygotowanie została nagrodzona gromkimi brawami publiczności. Niejedna łza wzruszenia pojawiła się na policzku, radość i uśmiech nie schodził z twarzy dzieci. Tym bardziej, że po udanym występie „bajkowe postacie” zaprosiły przedszkolaków na smaczne lodowe desery. Mamy nadzieję, że zapał pomysłodawczyń teatralnych zmagań i jednocześnie autorek scenariusza Pani Elżbiety Bytnar, Pani Marii Wojtyny i Pani Dyrektor Anny Fajger nie osłabnie i w przyszłym roku znowu na deskach albigowskiego Ośrodka Kultury pojawią się chętni do aktorskich wystąpień rodzice. 


    Obsada: „Rzepka”:  Narrator: Katarzyna Sobek,  Rzepka Mała: Emilia Korczak,  Rzepka Duża: Maria Wojtyna,  Dziadek: Witold Reizer,  Babcia: Alicja Szczepańska,  Wnuczek: Artur Korczak,  Piesek: Magdalena Korczak,  Kicia: Anna Wanowicz,  Kurka: Agnieszka Szewczyk,  Gąska: Dorota Trojniar, Bociek: Milena Musz,  Żabka: Joanna Reizer,  Kawka: Małgorzata Kluz.
    „Kaczka Dziwaczka”: Narrator: Katarzyna Sobek,  Kaczka Dziwaczka: Anna Cwynar,  Kaczki: Magdalena Falger, Iwona Michno, Bernadeta Pysz, Justyna Witowska, Maria Wojtyna,  Gęś: Małgorzata Grad,  Fryzjer: Ewa Witowska,  Klientka: Dorota Podolec,  Aptekarka: Jolanta Borcz,  Praczka: Magdalena Tajchman,  Listonosz: Sławomir Kuźniar,  Kucharz: Jakub Reizer.

    Zacne było przedstawienie gdzie artystów grało wielu
    Ciężko ich naprawdę zliczyć lecz posłuchaj przyjacielu.
    Była Rzepka, rześka, krzepka na którą się zasadzili,
    Zbiór przyjaciół, każdy inny ramię w ramię moi mili. 
    Był tam Dziadek, Wnuczek, Babcia był tez Piesek z piękną Kicią, 
    Kurka, Gąska nawet Bocian żabka z Kawką pełna życia.
    Poszło by im pewnie szybciej gdyby Kaczkę poprosili
    Fryzjer pomógł by z pewnością z aptekarką moi mili.
    Praczka silna to kobieta oraz kaczek całe stadko
    Z listonoszem i kucharzem  wyciągnęli by to gładko.
    Nie ma jednak co tu gdybać  co by było gdyby było
    Dzięki waszej super pracy wszystko pięknie się odbyło
    Dziękujemy wszystkim razem i każdemu tez z osobna 
    Do Waszej wspaniałej ekipy żadna inna niepodobna.
                                                               T.F.

  • Łańcucka Piątka

    Łańcucka Piątka

    Tegoroczna edycja Łańcuckiej Piątki odbyła się 17 czerwca. Organizowana była w ramach przygotowań treningowych z udziałem profesjonalnego trenera Michała Gąsiorowskiego. Bieganie to wielka przygoda, do której serdecznie zapraszał jeden z organizatorów imprezy Łukasz Kuźniar. W Łańcuckiej 5 wzięło udział około 170 uczestników i prawie setka dzieci które uczestniczyły w biegach na krótkich dystansach. W tej sportowej imprezie  uczestniczył nasz kolega z przedszkola Michał Wojtyna, który zajął II miejsce w kategorii przedszkola. Serdecznie mu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Jesteśmy z niego bardzo dumni.

     

  • Dzień Mamy i Taty

    Dzień Mamy i Taty

    „To Wy pierwsi uczyliście mnie miłości…” tak dzieci wyrażały wdzięczność Kochanym Rodzicom z okazji Ich święta. W dniu 13 czerwca 2017 r. odbyła się uroczystość  Dnia Mamy i Taty. Jest to szczególne wydarzenie, któremu towarzyszą niesamowite emocje: uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą oglądali część artystyczną: słuchali życzeń, wierszy i piosenek, oglądali tańce. Następnie dzieci odśpiewały „Sto lat” i wręczyły Kochanym Rodzicom prezenty: były to kwiaty i własnoręcznie wykonane laurki.  Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani słodkimi ciasteczkami. 

     

  • Audycja muzyczna "Teatr lalki"

    Audycja muzyczna "Teatr lalki"

    7 czerwca 2017r. w naszym przedszkolu odbyła się kolejna audycja muzyczna organizowana przez Szkołę Muzyczną „Yamaha”. Tym razem zaproszony aktor Paweł Gładyś wprowadził dzieci w świat teatru lalki. Przedszkolaki poznały różne lalki teatralne: pacynkę mimiczną Czesia, kukiełkę oraz marionetkę. Spotkanie poszerzyło wiedzę o teatrze i zafundowało świetną zabawę wszystkim uczestnikom. Dzieci mogły też próbować swoich umiejętności na scenie. Jak zawsze podczas audycji panowała wesoła i swobodna atmosfera.
     

  • Teatrzyk „Zaczarowane źródełko”

    Teatrzyk „Zaczarowane źródełko”

    W dniu 8 czerwca do naszego przedszkola po raz kolejny zawitał Teatr „Skrzat” z Krakowa z przedstawieniem „Zaczarowane źródełko”. Przedszkolaki  poznały Jacusia, który chciał zdobyć wodę z zaczarowanego źródełka dla chorej mamy. W czasie wędrówki chłopiec przeżywał ciekawe przygody spotykając na swojej drodze wiele niezwykłych postaci – wróżkę, duszka leśnego, czarownicę oraz leśnego zbója. Emocje udzieliły się wszystkim  oglądającym. Były momenty nie tylko strachu, ale i uśmiechu na twarzy. Nasze przedszkolaki na przemian z zapartym tchem lub okrzykami radości śledziły akcję przedstawienia, mając okazję aktywnie w nim uczestniczyć.  

  • Wycieczka do Janowca

    Wycieczka do Janowca

    „Myślę, że tym, co czyniło nasze dzieciństwo szczęśliwym, były dwie rzeczy – wolność i poczucie bezpieczeństwa” – Astrid Lindgren. 1 czerwca w Dniu Dziecka wyjeżdżamy na długo oczekiwaną wycieczkę do Janowca. Po długiej podroży w pobliżu Janowca nad Wisłą, wśród łąk, lasów i lessowych wąwozów, odkrywamy niezwykłe miejsce – Magiczne Ogrody. Jest to pierwszy w Polsce rodzinny park sensoryczny, zbudowany w oparciu o oryginalną historię, opowiadającą o walce dobra ze złem. Poznając losy magów – Zorana i Araga – poznajemy świat wartości i emocji. Uwrażliwiamy się na piękno przyrody, odkrywamy jej moc i znaczenie. Na powierzchni kilku hektarów urządzono wspaniały park ze starannie zaprojektowaną zielenią, kwiatami, krzewami, drzewami, strumykami i wodospadami. Spacerując malowniczymi alejkami docieramy do kolejnych atrakcji – krain tematycznych. Możemy zatem odwiedzić dom czarodzieja, zobaczyć gigantyczne marchewki na Marchewkowym Polu, spotkać dziwaczne stwory, jak Robanki, Bulwiaki, Mordole, Krasnoludy, Magiczne Ptaki czy Wróżki Smużki. Poznać Smocze Gniazdo i Gród Krasnoludów. W każdej z krain czekają na nas animatorzy, którzy opisują daną krainę i prowadzą zabawy czy gry ruchowe. Najlepszym przykładem jest Wodny Świat gdzie można przeprowadzić eksperymenty z wodą. Są tu też miejsca do odpoczynku, ławeczki, łąki, place zabaw, restauracja i kawiarnia oraz sklep z pamiątkami i wiele innych atrakcji. Była to niesamowita podróż, która pobudziła naszą wyobraźnię i ciekawość świata. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy umożliwili nam podróż ku niezwykłej przygodzie.

     

  • Artyści cyrkowi w naszym przedszkolu

    Artyści cyrkowi w naszym przedszkolu

    26 maja do naszego przedszkola przyjechali artyści cyrkowi pan Czesław i pani Natasza z Ukrainy. Pan Czesław bawił dzieci wcielając się w rolę klauna a pani Natasza wykonywała ćwiczenia zręcznościowe z obręczami, piłeczkami i maczugami. Wspaniale obydwoje wykonywali sztuczki magiczne. Największą radość sprawił jednak dzieciom wyczarowany z doniczki królik. Każdy mógł dotknąć jego puszystej sierści. Na zakończenie pan Czesław pokazał sztuczkę połykania ognia i leżenia na szkle. Oczywiście dzieciom nie polecał aby go naśladować, objaśnił, że wykonywanie tych ćwiczeń wymaga wielu ćwiczeń w Szkole Cyrkowej. Przedszkolaki były pod dużym wrażeniem występujących artystów cyrkowych. 

  • "Krasnale" w ogrodzie państwa Mroczków

    "Krasnale" w ogrodzie państwa Mroczków

    23 maja przedszkolaki z grupy „Krasnale” odwiedziły przydomowy ogród państwa Zofii i Eugeniusza Mroczków. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała spacerowaniu, tym bardziej, że ogrody wiosną wyglądają najpiękniej. Dzieci podziwiały różnorodne krzewy i kwiaty, z zainteresowaniem przyglądały się fontannie i kręcącemu się wiatrakowi. W otoczeniu ogrodowych krasnali, żab i bocianów czuły się jak w bajce.

     

  • W Bibliotece Publicznej w Albigowej

    W Bibliotece Publicznej w Albigowej

    18 maj to dzień w którym przedszkolaki odwiedzają Bibliotekę Publiczną w Albigowej. Pani bibliotekarka w bardzo przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Szczególnie zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i wyrażały swoje opinie. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także jak należy dbać o nie. 
    W czasie pobytu, dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły. Na zakończenie spotkania pani przeczytała im wybraną bajeczkę. W ramach podziękowania, każda grupa wręczyła pani Jadzi pamiątkowy upominek, a dzieci w zamian otrzymały słodkie cukierki.

     

  • W sali zabaw "Kolorowy Świat"

    W sali zabaw "Kolorowy Świat"

    17 maja wyjeżdżamy do Rzeszowa do Kolorowego Świata – sali zabaw. Przez dwie godziny wspólnie dajemy upust naszej energii. Są tu liczne atrakcje. Głównymi są: duża cztero – poziomowa konstrukcja z dwoma kładkami, liczne tory przeszkód, labirynty, zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, trampoliny, armatki pneumatyczne, wspinaczka oraz dmuchańce do zjeżdżania i skakania. Jest strefa dla malucha – posiada ona mięciutką podłogę  z duża ilością zabawek. Czujemy się w Kolorowym Świecie jak w naszym przedszkolu, nic tu nie jest nam obce.

     

  • Teatrzyk "Kosmiczne przygody"

    Teatrzyk "Kosmiczne przygody"

    15 maja odwiedzają nas aktorzy Teatru „Bazyl” z przedstawieniem „Kosmiczne przygody”.  Mogliśmy oglądać przygody dwóch ufoludków, które przyleciały na Ziemię ponieważ ich planeta była brudna i zanieczyszczona przez innego stworka. Niestety razem z nimi przyleciał ten osobnik i chciał zaśmiecić naszą planetę. Na szczęście naszym przyjaciołom z kosmosu oraz ich pomocnikom czyli przedszkolakom udało się uratować Ziemię przed tym nieszczęściem.

     

  • Koncert Wiosenny

    Koncert Wiosenny

    14 maja w piękny słoneczny, niedzielny dzień odbył się w Ośrodku Kultury w Albigowej Koncert Wiosenny w wykonaniu dzieci z całego przedszkola na którym rodzice zbierali datki na wycieczkę do „Magicznych Ogrodów”. Każdy chętny mógł przyjść i podziwiać umiejętności aktorskie przedszkolaków, a było co. Jako pierwsi na scenie prezentowały się dzieci najmłodsze. „Krasnale” przebrały się za owady majowej łąki.  Następnie dzieci z grupy „Zajączki” zamieniły się w leśne duszki i sprzątały świat. „Wiewiórki” poprzez swój występ pokazały uroki wiosny. Natomiast dzieci z grupy „Misie” wystąpiły z tańcami do piosenek; „Pomidorek” i „Dziwna chatka”. Rozśmieszały publiczność krótkimi skeczami i promowały zdrowy styl życia. Zakończenie koncertu było na ludowo: piosenka „Czerwone jabłuszko” i układ tańców rzeszowskich zachwyciły wszystkich widzów. Za swoje umiejętności aktorskie przedszkolaki otrzymywały gromkie brawa.  Dziękujemy wszystkim uczestnikom koncertu, bo to dzięki nim będziemy mogły wyjechać na niezapomnianą wycieczkę do Janowca.

     

  • Konkurs plastyczny „Czyste powietrze wokół nas”

    Konkurs plastyczny „Czyste powietrze wokół nas”

    To kolejna edycja konkursu plastycznego „Czyste powietrze wokół nas” organizowanego przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Łańcucie. Honorowy patronat nad nim objął Burmistrz Miasta Łańcuta oraz Wójtowie 5 Gmin Powiatu Łańcuckiego. Celem konkursy było promowanie wśród dzieci postawy odpowiedzialności za własne zdrowie. Z naszego przedszkola udział wzięło czworo dzieci: Marysia Panek, Oliwia Wanowicz, Kacper Jastrzębski i Emilka Kuźniar. Wyróżnienie otrzymała Oliwka, której bardzo gratulujemy.

     

  • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

    Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

    2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. My także postanowiliśmy jak co roku uczcić nasze barwy ojczyste. Po całym tygodniu zajęć poświęconych poznawaniu naszych symboli narodowych i najważniejszych miejsc w Polsce, zorganizowaliśmy skromne obchody tego święta. 5 maja przedszkolaki w czasie okolicznościowego spotkania miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to jak symbole narodowe szanować. Aby uczcić ten wyjątkowy dzień dzieci przygotowały krótką prezentację. W programie znalazły się wiersze, znane piosenki oraz uroczyście został odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego z zachowaniem należytej powagi i postawy. Na zakończenie dzieci wykonały wspólne pamiątkowe zdjęcia z chorągiewkami.

     

  • Teatr Eden "Zagubiona owieczka"

    Teatr Eden "Zagubiona owieczka"

    W piątek 28 kwietnia gościliśmy aktorów z Teatru „Eden” z Wieliczki ze spektaklem pt. „Zagubiona owieczka”. Aktorzy opowiedzieli nam w bardzo barwny i interesujący sposób przypowieść ewangeliczną. W przedstawieniu podziwialiśmy pasterza Dawida, który miał sto owiec. Niestety jedna z nich najmniejsza Elunia – zaginęła, ponieważ brat pasterza Wojtek nie wywiązał się ze swoich obowiązków. Pasterz Dawid wyruszył do lasu na poszukiwanie swojej podopiecznej. Wędrując po ciemnym lesie spotkał drwala i starego leśniczego, dzięki ich radom odnalazł owieczkę w wysokich górach. Wojtek przeprosił brata i obiecał poprawę swojego zachowania. Widzowie podziwiali doskonałą grę aktorów, piękne, malowane ręcznie plansze krajobrazowe, dobrane stroje oraz oprawę muzyczną. Dziękujemy za piękną biblijną historię, za radość ze wspólnego spotkania i mądrość jaką uczył nas pasterz – Dobry Pasterz.

     

  • Konkursu Eko – Wprawki – Zabawki

    Konkursu Eko – Wprawki – Zabawki

    22 i 23 odbyło się rozstrzygnięcie  konkursu Eko – Wprawki – Zabawki, organizowanego przez oddział Fantazji w Millenium Hall w Rzeszowie. Była to trzecia edycja dla dzieci na wykonanie ekologicznych zabawek. Zasada była jedna – wszystko wykonane miało być z odpadów nadających się do recyklingu. W konkursie tym dzieci z grupy „Misie” wraz ze swoimi opiekunami wykonały „Baletnice” jako praca zespołowa jak również było sześć prac indywidualnych. Nasze prace zostały zaprezentowane na wystawie „Mali ekolodzy – wielka sprawa” podczas eventu „Dzień Ziemi”. Otrzymaliśmy dwa wyróżnienia: za pracę zespołową i Ola Cwynar za indywidualną. Jesteśmy dumni!!!

     

  • Audycja muzyczna "Polskie tańce ludowe i narodowe"

    Audycja muzyczna "Polskie tańce ludowe i narodowe"

    12 kwietnia odwiedzają nas nauczyciele Szkoły Muzycznej Yamaha. Tematem spotkania są polskie tańce ludowe i narodowe. Mamy okazję poznać Taniec Polonez krótki układ taneczny oraz jego strój: kontusz – strój szlachecki.  W dalszej części przedszkolaki obejrzały: strój góralski: parzenice – hafty; krakowski: spódnica z czerwonymi frędzlami; łowiecki: zapaska na sukience i chusta w kwiaty; rzeszowski: gorset, korale, spódnica, kabatki. Dzieci uczyły się kroków tańca Polka.

     

  • Obfitych łask i błogosławieństw

    od Chrystusa Zmartwychwstałego

    oraz pełnych pokoju Świąt Wielkanocnych

    z radosnym Alleluja życzą:

    dyrektor, nauczyciele, 

    pracownicy oraz dzieci

    z Przedszkola Publicznego w Albigowej.

     

  • Wystawa w Ośrodku Kultury „Wielkanocne tradycje”

    31 marca odwiedzamy wystawę w Ośrodku Kultury „Wielkanocne tradycje”. Są na niej ozdoby związane z Wielkanocą prezentowane przez różnych wystawców. Podziwiamy również prace wykonane przez naszych kolegów i koleżanki z przedszkola. Dumni jesteśmy również  z naszych ozdób, które rozchodzą się jak „świeże bułeczki”, zebrany dochód przeznaczymy na stroje.

     

  • VIII Wojewódzki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego „Garniec” Łańcut 2017

    VIII Wojewódzki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego „Garniec” Łańcut 2017

    W dniu 31 marca dzieci z naszego przedszkola z grupy „Misie” po raz pierwszy prezentowały swoje umiejętności taneczne na VIII Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego „Garniec” Łańcut 2017, w łańcuckiej hali MOSiR. Konkurs organizowany był przez Miejski Dom Kultury w Łańcucie i Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Łańcut”. Celem imprezy było: konfrontacja artystycznych dokonań dziecięcych i młodzieżowych zespołów tańca ludowego, stworzenie możliwości wymiany doświadczeń dotyczących pracy z zespołami tańca ludowego i inspiracji w kierunku poszukiwań repertuarowych, ochrona tradycji regionu oraz budowanie poczucia identyfikacji regionalnej, upowszechnianie polskich tańców narodowych i regionalnego folkloru, upowszechnianie folkloru innych narodów oraz promowanie twórczości wokalnej, muzycznej i tanecznej. Przedszkolaki zaprezentowały układ „Ludowe tańce rzeszowskie”. Za swój pierwszy występ otrzymały wyróżnienie. Trzeba jednak pamiętać, że rywalizowały one z profesjonalnymi zespołami prowadzonymi przez zawodowych choreografów. Nasze starszaki otrzymały dyplom uczestnictwa, dyplom wyróżnienia, maskotkę – Myszka Miki i pamiątkowy Garniec wypełniony po brzegi lizakami, który jest symbolem tego konkursu. Gratulujemy im sukcesu i jesteśmy z nich dumni.

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Albigowej
    Adres Zespołu Szkolno-Przedszkolnego:
    Albigowa 489
    37-122 Albigowa
  • Telefony kontaktowe:

    Budynek przedszkola:
    17 226 71 13

    Budynek szkoły:
    17 226 71 91

Galeria zdjęć